Porady eksperta

Gdzie  sprawdzą się  moduły elastyczne?

Moduły elastyczne ACTIVESOL  są rozwiązaniem dla wszystkich, którzy działają ekonomicznie, wybierają ekologiczne rozwiązania i cenią niezależność. Wystarczy akumulator, regulator i panel, aby zapewnić sobie dodatkowe niezależne źródło energii słonecznej; na jachcie, łódce, rekreacyjnej działce czy w kamperze.
Zasada działania jest prosta; panele fotowoltaiczne podczas dnia ładują akumulator, a przetworzona energia słoneczna jest dostępna w dowolnym czasie i może zasilić każdy sprzęt elektryczny – od żarówki po silnik.
Elastyczne moduły ACTIVESOL są niezwykle proste w montażu i po zainstalowaniu praktycznie nie wymagają obsługi. Instalacja modułów nie wymaga wiercenia, a wytrzymałość i elastyczność paneli pozwala na ich instalację w niemal dowolnym miejscu.
Mimo niewielkiej grubości moduły ACTIVESOL  są wytrzymałe i przy pełnym podparciu wytrzymują nacisk do 100kg, co oznacza, że można po nich bezpiecznie chodzić. Mogą też być montowane nawet na zakrzywionej powierzchni.
Aby optymalnie dobrać system fotowoltaiczny, powinniśmy wziąć pod uwagę potrzeby oraz dostępną pod panele powierzchnię. Dla przykładu, panel o mocy 75W, o wymiarach 700/960 mm, wytwarza do 350Wh dziennie, co wystarcza na naładowanie akumulatora (instalacja 12VDC) o pojemności 27,5Ah albo na 16,5 godziny pracy żarówki LED o mocy 20W.
W naszej standardowej ofercie znajdują się panele elastyczne o mocy od 36W do 150W. Jeżeli nie uda się dobrać modułu ze standardowej oferty, istnieje możliwość zamówienia paneli dedykowanych – o dopasowanym kształcie i odpowiedniej mocy. Wszyscy, dla których estetyka jest równie ważna co ekologia i ekonomia, mogą też dobrać odpowiedni kolor ogniw oraz kolor tła panelu.

A
AC
Skrót pochodzący od angielskiego określenia Alternating current, oznaczający prąd zmienny.

Ah
Skrót oznaczający amperogodzinę. W Ah określana jest pojemność akumulatora.

Akumulator
W systemie off-grid akumulator gromadzi energię produkowaną przez generator fotowoltaiczny i zapewnia energię do zasilania urządzeń, gdy system nie produkuje energii lub energia produkowana na bieżąco jest niewystarczająca (np. w nocy lub w czasie zachmurzenia). Pojemność akumulatora wyrażana jest w amperogodzinach [Ah]. Wybierając akumulator, należy wziąć pod uwagę, łączną moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych, sprawność energetyczną urządzenia, sprawność ładowania (także przy niskim prądzie ładowania i wysokiej temperaturze), szybkość samorozładowania (im wolniej tym lepiej), szacowana długość użytkowania (na ogół wyrażoną w cyklach), toksyczność, odporność na stany głębokiego rozładowania, różnice napięć w trakcie procesów ładowania i rozładowania (im mniejsze tym lepiej), łatwość obsługi i instalacji i brak efektu pamięci.
W systemach fotowoltaicznych na ogół stosuje się akumulatory ołowiowo-kwasowe. W trudnych warunkach (np. narażenie na niskie temperatury) lepiej sprawdzają się akumulatory niklowo-kadmowe.
Należy pamiętać, aby odbiorników/ zasilanych urządzeń nie podłączać bezpośrednio do akumulatora. Urządzenia należy podłączyć do regulatora lub inwertera podłączonego do akumulatora.

B
Bateria słoneczna
Bateria słoneczna to układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych, przetwarzający energię słoneczną w energię elektryczną. Nazwa stosowana jest zamiennie z modułem fotowoltaicznym i panelem słonecznym. Bateria słoneczna błędnie jest nazywana kolektorem lub solarem, ponieważ dwa ostatnie służą do wytwarzania energii cieplnej. W większości modułów fotowoltaicznych jako półprzewodnik wykorzystuje się krzem monokrystaliczny lub polikrystaliczny. W systemach on-gridowych (przyłączanych do sieci) stosuje się moduły ramowe. W systemach off- gridowych, oprócz standardowych modułów słonecznych, wykorzystuje się także moduły elastyczne (flex lub semi-flex).
Niezależnie od rodzaju modułu, jego właściwości są charakteryzowane przez konkretne parametry elektryczne: moc szczytową, sprawność modułu, napięcie mocy maksymalnej, natężenie prądu mocy maksymalnej, napięcie obwodu otwartego oraz prąd zwarciowy.
C
D
E
F
G
H
I
Inwerter
Inwerter solarny (inaczej falownik) to urządzenie energoelektroniczne, zmieniające prąd stały (DC) z modułów fotowoltaicznych na prąd przemienny (AC).
Na rynku dostępne są inwertery dla instalacji offgridowych (niepodłączanych do sieci), inwertery ładujące baterie (typu back-up) oraz inwertery do podłączenia do sieci (centralne (3fazowe), stringowe(1-3fazowe), mikroinwertery (1fazowe).
J
K
Kilowatogodzina (kWh)
Jednostka określająca ilość energii, pracy i ciepła. 1 kWh to ilość energii, jaką potrzebuje do godzinnej pracy urządzenie o mocy 1000 watów.

Kolektor słoneczny
Kolektor słoneczny przetwarza energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Kolektory w zależności od nośnika ciepła można podzielić na cieczowe, gazowe lub dwufazowe, natomiast ze względu na budowę na kolektory płaskie i próżniowe. Najczęściej kolektory słoneczne wykorzystuje się przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej i basenowej oraz jako wsparcie systemu centralnego ogrzewania.

L
M

Mała instalacja
Mała instalacja to instalacja oparta o odnawialne źródła energii, o łącznej mocy elektrycznej od 40 kW do 200 kW lub o łącznej mocy cieplnej powyżej 70 kW do 300 kW. Mała instalacja nie wymaga koncesji, ale niezbędny jest wpis do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji (rejestr wytwórców energii w MI), tytuł prawny do obiektów budowlanych, gdzie będzie wykonywana działalność gospodarcza i do samej instalacji oraz umowa o przyłączenie małej instalacji do sieci.

Mikroinstalacja
Mikroinstalacja to instalacja oparta o odnawialne źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 70 kW. Dla mikroinstalacji nie jest wymagana koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej. Na min 30 dni przed przyłączeniem, właściciel instalacji musi pisemnie poinformować operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego o terminie przyłączenia mikroinstalacji, planowanej lokalizacji oraz jej rodzaju i mocy.

Moduł fotowoltaiczny
Układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych, przetwarzający energię słoneczną w energię elektryczną. Nazwa stosowana zamiennie z baterią słoneczną lub panelem słonecznym/ fotowoltaicznym. Moduł fotowoltaiczny jest często błędnie nazywany kolektorem lub solarem, które z kolei służą do wytwarzania energii cieplnej. W większości modułów fotowoltaicznych jako półprzewodnik wykorzystuje się krzem monokrystaliczny lub polikrystaliczny. W systemach on-gridowych (przyłączanych do sieci) stosuje się moduły ramowe. W systemach off- gridowych, oprócz standardowych modułów słonecznych, wykorzystuje się także moduły elastyczne (flex lub semi-flex). Niezależnie od rodzaju modułu, jego właściwości są charakteryzowane przez konkretne parametry elektryczne: moc szczytowa, sprawność modułu, napięcie mocy maksymalnej, natężenie prądu mocy maksymalnej, napięcie obwodu otwartego oraz prąd zwarciowy.

N
NOCT
Skrót od nominal operating cell temperature. Parametr oznacza temperaturę osiąganą przez ogniwa w obwodzie otwartym, podczas pracy w następujących warunkach: promieniowanie słoneczne 80W/m2, temperatura powietrza 20oC.
O
Off-grid
Systemy fotowoltaiczne off-grid to systemy niepodłączone do sieci, często nazywane systemami wyspowymi. Stosowane są w miejscach, gdzie podłączenie do sieci jest niemożliwe lub rozbudowa sieci jest ekonomicznie nieopłacalna. Rozwiązania offgridowe znajdziemy zarówno w miastach jak i w miejscach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej.
W ten sposób zasilane są np. stacje przekaźnikowe, meteorologiczne, schroniska, przepompownie wody, parkomaty, sygnalizacja świetlna, aktywne znaki drogowe, latarnie, jachty, kampery, itd.).
Na co dzień systemy wyspowe stosuje się w latarkach, kalkulatorach czy zegarkach

On- grid
System fotowoltaiczny ongrid to system

P
R
Regulator napięcia i ładownia
Regulator to inaczej przetwornik DC/DC. Stosowany w systemach offgrid dostosowuje napięcie do wymaganego napięcia zasilania. Najczęściej jest zintegrowany jest z trackerem MPP. Regulator chroni akumulator przed przeładowaniem lub zbyt głębokim rozładowaniem. Do regulatora podłączane są odbiorniki prądu, jeśli w systemie nie ma inwertera
S
T
U
W
Wat
Jednostka mocy. 1 Wat to moc niezbędna do wykonania pracy o wartości jednego dżula (J) w ciągu jednej sekundy
Z